30 March 2009

“Lojtart e Barcas nje Rol te Madh ne Kombtaret”

Lojtart e Barcelonës jan lojtart Kyc edhe te kombtarve te tyre ku Gjat 90 minutave Jan Kyc ne kombtaret e tyre...

Lojtart e Barcelones po luajn një rol te madh ne kombtaret e tyre,Perveq Basquetsit dhe pjesa qeter qe nuk ishin te ftuar ne kombtaret e tyre,Ishin po thuajse te gjith pjes e kombtareve te tyre plot 90’ minuta dhe nje rol tej te rendsishem luajten per kombtaren e tyre,Perveq Ketyre Dy lojtar te barcas ishin te qellimeve te dy golave Messi per kombtaren Argjentinase dhe Pique qe shenoi golin e vetem per 1-0 ndaj turqis,

9 lojtar te barcas-Pique, Xavi, Basquets, Henry, Messi, Caceres, Alves, Eto’o dhe Keita kan qen ne kombtaret e tyre per kualifikim ne Kupen e botes 2010,Gjith lojtart ishin plot 90’minuta ne fush perveq Sergio Basquets I cili ende nuk po ze vend ne 11 e par te kombtares Spanjole,te gjith lojtart tjer luajten nje rol te rendsishem per perfaqsueset e veta.

Europ-

Spanja:Xavi ishte plot 90’ minuta kyç I klubit duke fituar ndaj turqis 1-0 ndersa mbrojtesi katalanas Pique ishte golashenuesi I vetem ne ket ndeshje per di dhen spanjes 3 pik te vlefshme.

Franca:Gjithashtu moren 3 pik te vlefshme kunder Lithuanis 0-1 Henry luajti plot 90’minuta dhe ishte lojtar I cili shperndau shum raste te mira ne porten kundershtare,
Amerik Jugore-

Argjentina:Messi shenoi edhe nje her gol per kombtaren e Argjentinase me drejtimin e Maradones I cili pranoi se Leo Messi esht lojtari I cili kombtarja Argjentinase e deshiron ne cdo loj Ate,Argjenina Debutoi me rezultat 4-0 duke e rrahur me nje loj te mrekullueshme kundershtarin Venezueles duke Dorëzuar kombtarja e Venezueles.

Uruguaj:Kombtarja e Mbrojtesit Martin Caceres I cili ne ket ndeshje ishte apsolotisht njeri nder ndaluesit me te mir ku kundershtart nuk ben ball lojes se tyj te fort,Uruguaj arriti nje avantazh prej 2-0 ndaj kombtares se Paraguaj Kyc per nje triumf per Martin Caceres.
Brazil:vetem nje barazim mori ndaj Ecuadorit ku nuk arriti te shenon fitoren dhe vetem nje barazim 1-1 Lojtari I barcelones Alves I cili u fut ne ndeshje 24 duke ndrishuar styllin e lojes sse Brazilit por nuk arriten te Marin Fitoren ne Ecuadorm,
Afrik-

Kamerun:Eto’o nuk arriti te marin nje fitore ndaj Kombtares se Togo ku u mposhten me rezultat 0-1 Eto’o luajti per plot 90’minuta.

Mali:As kombtarja e Seydou Keita nuk arriti te fiton ku vetem moren nje barazim 1-1 ndaj kombtares se Sudani’t,Poashtu edhe mesfushori Keita luajti per plot 90 minuta.